[mapa krajů] [seznam nemocnic]

Datum vyplnění dotazníku: 12.11.2007
Nemocnice: Oblastní nemocnice Kladno, a.s.
Oddělení: Neonatologické oddělení + neonatologická JIP
Adresa: Vančurova  1548,  272  59  Kladno
Počet lůžek pro děti: 17 + 10 na JIP
Počet lůžek pro maminky: 17 (jsou pod gynekologickým oddělením - šestinedělí). Na JIP 4, pokud je to nezbytně nutné lze hospitalizovat až 6 maminek.
Je u vás možnost ošetřování systémem "rooming-in"? Ošetřují se tak všechny děti na neonatologickém oddělení.
Kolika dětem s maminkami můžete tuto možnost nabídnout? Na neonatologickém oddělení všem. Na neonatologické JIP 4 - 6 dětem s maminkami.
Jde o standardní službu, nebo za ni maminky něco platí? Na odd. šestinedělí jsou pokoje po 4 lůžkách a jeden 2 lůžkový bez platby, dále nadstandardní pokoje s platbou. Na neonatologické JIP se platí 60,- kč/ den.
Mají maminky možnost ubytovat se v nemocnici mimo vaše oddělení? Ne. Maminky dětí na neonatologické JIP ano.
Kde a za jakých podmínek? Maminky dětí na neonatologické JIP na Gynekologickém oddělení - bezplatně.
Máte k dispozici i tzv. nadstandardní pokoje (či nadstandardní lůžka)? Ano. Na JIP ne.
Pokud ano, jak jsou vybavené, jak se o nich rodiče dozvědí, kolik za jejich využití platí? Dva pokoje jsou se sprchou a WC přímo na pokoji, dále pojízdné polohovací lůžko pro matku, pojízdná polohovací novoroz. postýlka, přebalovaní pult a pult se zabudovanou plastovou vaničkou, televize, chladnice, telefon, rychlovazná konvice, noční stolek. Ostatní pokoje mají sprchu a WC na chodbě – pouze pro tyto pokoje. Ve výklenku na chodbě jídelní kout pouze pro tyto pokoje. Návštěvy na těchto pokojích bez omezení. Informace na internetu na stránkách Obl.nemocnice Kladno. Platba za pokoj s WC a koupelnou je 600,-Kč, za pokoj bez WC a koupelny je 400,- Kč.
Je u vás možné společné ubytování obou rodičů i s miminkem?
Kolik za takové ubytování rodiče platí?
Ne.
Má maminka možnost nepřetržitého kontaktu se svým dítětem?
Pokud ne, jaká existují omezení?
Ano. Na JIP dochází kojit a na návštěvu dítěte. Může setrvat podle toho, jak se cítí.
Pokud miminko vyžaduje specializovanou péči, doporučujete maminkám, aby odjely domů, nebo aby setrvaly? Doporučujeme, aby setrvaly. Některé maminky odcházejí, protože mají doma další děti, docházejí na návštěvu a přináší odstříkané mléko, některé z důvodu dlouhé hospitalizace dítěte. Snažíme se, aby aspoň týden před propuštěním byly na oddělení s miminkem.
Pokud setrvají, co jim můžete nabídnout (ubytování, strava atp. – jakou částku za co zaplatí)? Ubytování, stravu. Zůstávají na stávajícím pokoji, nadstandardní má danou platbu. Lze je přeložit na pokoj bez poplatku.
Kým a jak často je maminka informována o zdravotním stavu svého děťátka a o dalším postupu léčby a péče o ně? Dětským lékařem při ranní a odpolední vizitě, při změně stavu dítěte (ihned), při nasazení léčby a pokud si maminka vyžádá další informace v jiném čase.
Kdy a za jakých podmínek může miminko vidět tatínek?
Jaká jsou u vás návštěvní omezení nebo doporučení?
Kde se případně návštěvy odehrávají?
Kdykoli (už při porodu). Návštěvy probíhají více méně průběžně. Na nadstandardních pokojích bez omezení. Na standardních žádáme, aby byli v jídelním koutu ( na pokoji je více pacientek, potřebují klid, mohou v dané chvíli kojit apod. – ne vždy jsou návštěvy ukázněné) v době od 15.00 – 17.00. S pojízdnou postýlkou může maminka na chodbu a do jídelního koutu. Návštěvy na JIP kdykoli, pokud to provoz oddělení umožňuje. Na JIP jsou návštěvy u inkubátorů, kojí-li nějaká maminka na daném boxe, cizí otec s návštěvou chvíli počká nebo situaci vyřešíme jiným způsobem. Na standardním oddělení lze na oddělení, pokud přijde více osob (svážíme děti z novoroz. odd. ze Slaného, Neratovic, Rakovníka, Hořovic apod.) máme prostor mimo oddělení, kde mohou být návštěvy s maminkou, ale bez dítěte, které viděli už předtím. Prarodiče a dospělí - návštěva 1x za pobyt dítěte.
Praktická podpora kojení
Jsou-li u vás hospitalizovány děti vyžadující hned po porodu specializovanou péči, dostávají kolostrum?
Pokud ano, za jak dlouhou dobu po porodu?
Ano, pokud matka souhlasí a podle zdravotního stavu dítěte. První krmení je asi 6 hod. po porodu, event. i dříve.
Jak u vás v praxi vypadá iniciace a udržení laktace u maminek, jejichž novorozenec vyžaduje specializovanou péči? Stimulace prsů co nejdříve po porodu. Mohou udržovat laktaci odstříkáváním mat. mléka ručně nebo zapůjčit elektrickou odsávačku mat. mléka. Mohou zakoupit přímo na odd. ruční odsávačku a další pomůcky. Dodržování pitného režimu.
Doporučujete dítě krmit podle časového rozvrhu, nebo podle jeho vlastního rytmu a potřeb? Kojení bez omezení délky a frekvence. Na JIP některé děti podle vlastního rytmu, nemocné spavé děti podle časového rozvrhu.
Má maminka možnost neomezovaného přístupu ke svému dítěti? Ano. Na JIP pouze během vizity návštěvy omezujeme (potřebujeme klid na práci).
Má vaše pracoviště možnost pasterizace mateřského mléka? Ano.
Jak je u vás krmeno dítě, které nemůže sát od maminky? Podle stavu dítěte - nasogastrickou sondou, savičkou, alternativně - stříkačkou.
Prostor pro poznámky: Na odd. pracují tři laktační poradkyně, další tři absolvují tento kurz na jaře letošního roku. Sestry jsou členkami LALI. Probíhají přednášky v rámci předporodní přípravy pro nastávající rodiče – 1x měsíčně – kojení, strava kojící matky, péče o novorozence, relaxační polohy u maminek. Dle zájmu matek každé pondělí teoretická výuka kojení – technika, péče o prsy, problémy vznikající při kojení, klubíčkování, koupání miminka. Skupina matek po 3 – 4. Klub kojících matek a přátel kojení – 1x měs. (3. středa v měsíci) – řešení výživy dětí matek, společenská setkání, odborná přednáška. Horká linka kojení – denně 24 hod. Laktační poradenství laktačními poradkyněmi na mobilu (do 21:00 hod.), tel.č. dostávají maminky při propuštění. Pokud je časový prostor, sestry rády vyfotí tatínka při popisování miminka po porodu. Koupání miminka na nadstandardním pokoji za přítomnosti tatínka.
Dotazník vyplnil(a): Hana Literová – vrchní sestra dětského oddělení spolu se staniční sestrou novor.odd. Mgr. Helenou Mrázkovou a staniční sestrou JIP neonatologického oddělení Helenou Knoblochovou
Telefon: 312 606 402

[mapa krajů] [seznam nemocnic]